Úvodní strana > Aktuality > DD Žatec – 4. modul Job Step 02-03/2011 >

DD Žatec – 4. modul Job Step 02-03/2011

07.03.2011 16:41

Na základě dojednání pedagogicko organizačního zajištění o realizaci modulu, kalkulace a následného vystavení objednávky se uskutečnil pro děti partnerského zařízení DD Žatec 4. modul Job Step na SOU a SOŠ, SČMSD, Žatec. Modulu Job Step č. 4 se zúčastnilo celkem 10 dětí (2 hoši, 8 dívek) a byly doprovázeny paní Venuší Schmidtovou, jako lektorkou modulu Job Step. Modul se uskutečnil v následujících čtyřech termínech s níže uvedenou náplní:

  • 12. 2. 2010 – Děti byly přivítány panem J. Vrbatou, který je seznámil s obory vyučovanými na škole a společně si prohlídli školu s odbornými učebnami včetně počítačové učebny. Proběhlo také seznámení se zásadami BOZP (hygiena při práci, úprava oděvů, zacházení s ostrými předměty, jako jsou např. nože). Následovala prezentace oboru studené kuchyně, kde se dětem věnoval Dr. A. Kohút. Ve cvičné kuchyni probíhala všechna zaměstnání, jako byla výroba předkrmů – chuťovek, příprava banketek a obložených chlebíčků. Děti také vyráběly pomazánky např. z krabích tyčinek, salámovou pomazánku a rybí pomazánku, dále chuťovky s klobásou, chlebíčky se salátem a také pekli listové těsto se salámem. Děti obor nadchnul, měly možnost zapojit se do přípravy a výroby pokrmů, ochutnat nové potraviny a ohodnotit svou práci, se kterou byly spokojené. Prvně se třeba děti setkaly s kaviárem a některé jeho chuť oslovila, jiným nechutnal. Aktivně se zapojily všechny děti do činnosti a poslouchaly rady Dr. A. Kohúta.
  • 19. 2. 2011 – V tento den ve cvičné kuchyni pokračovala prezentace oboru studené kuchyně, a to přípravou plněné zeleniny, plněného ovoce a zdobením vajec. Opět byly děti seznámeny s potravinami, které následně zpracovávaly do výrobků, prováděly degustaci. Hovořili s Dr. Kohútem o cenách potravin a nechtěly uvěřit, že některé suroviny mohou být tak drahé, jako např. plátky uzeného lososa. Příznivě je překvapila kombinace sladkých a slaných chutí, které se spojovaly, např. šunková pěna se sladkou broskví. Také si velmi pochutnaly na vyrobených jablkách v županu. Děti měly radost ze svých výrobků a ještě více, že byla jejich práce chválena. Některé děti již tento obor namotivoval tak, že uvažují o jeho studiu.
  • 26. 2. 2011 – Tento den proběhl v učebně stolničení, jelikož se děti věnovaly složité obsluze. Tato obnášela flambování ovoce a palačinek, což si mohly vyzkoušet všechny děti. Před samotnou činností byly pro jistotu děti opět poučeny o BOZP a o práci s otevřeným ohněm. Seznámily se s nástroji používanými při zdobení ovoce, pomůckami na flambování a s jeho postupem. Děti byly překvapeny, jak lze jednoduše a pěkně vytvořit dekorace z různého ovoce, a to za pomoci speciálního náčiní.
  • 5. 3. 2011 – Při posledním setkání v učebně stolničení se Dr. Kohút s dětmi zaměřil na dranžírování pečeného kuřete, dranžírování pečených pstruhů a míchání ovocného salátu. Některé děti měly obavu z porcování pstruha, což byla pro ně zcela nová činnost. Líbilo se jim míchání různých druhů nealkoholických nápojů.

Dětem se prezentace oborů velmi líbila a moc je zaujala v rámci úvah o dalším vzdělání.
Starší články