Úvodní strana > Aktuality > DD Chomutov a DD Vysoká Pec 05/2010 - 3. modul Job Step na SOŠ a SOU Podbořany >

DD Chomutov a DD Vysoká Pec 05/2010 - 3. modul Job Step na SOŠ a SOU Podbořany

26.05.2010 15:08

Další společnou dvoudenní aktivitou těchto partnerských zařízení byl 3. modul Job Step, a to ve SOŠ a SOU Podbořany. Na tuto kompletní aktivitu, vč. ubytování a stravy, byla vystavena objednávka a kalkulace, a to na základě dojednání s SOŠ a SOU Podbořany. Doprava byla řešena vlastními mikrobusy, resp. dětských domovů. Za DD Chomutov se opět zúčastnila lektorka modulu Job Step Mgr. Jana Vránová a za DD Vysoká Pec Bc. Jana Moulisová. Modul se uskutečnil v následujícím termínu s níže uvedenou náplní:
• 14. 5. 2010 – děti se zúčastnily programu nejdříve v odloučeném středisku praktického vyučování pro obor krejčí v Žatci, kde shlédly za odborného výkladu paní mistrové Růženy Hynkové módní přehlídku budoucích švadlen. Poté si prohlédly vybavení krejčovských dílen a studentky velmi ochotně odpovídaly na dotazy dětí např. kolik času potřebují k vytvoření róby a zda všechno šily samy. Dále děti diskutovaly o uplatnění tohoto oboru v praxi, o obtížnosti vyučení, o závěrečných zkouškách a o možnostech pokračování ve studiu. V dílně se vyučovaly také 2 mentálně postižené dívky, se kterými se děti DD setkaly a jejich práci jim náležitě pochválily. I toto setkání bylo pro děti velikou zkušeností. Následně si děti samostatně vyzkoušely naprogramovat a vytvořit určitý druh výšivky na šicím stroji, což ocenily. Po tomto programu v Žatci následoval program již na SOŠ a SOU Podbořany, kde se dětí ujala zástupkyně ředitele Ing. Jaroslava Hovorková, se kterou si prohlédly budovu školy s jednotlivými učebnami, a to jak klasické učebny, tak odborné, také dílny a praktická pracoviště. V dílnách automechaniků (obor automechanik, opravář zemědělských strojů), instalatérů a malířů-lakýrníků se dětí ujal mistr odborného výcviku pan Ladislav Vostřel a podal dětem podrobný výklad k jednotlivým oborům. Děti se zajímaly, co vše se za 3 roky naučí a z čeho se skládají závěrečné zkoušky. Po obědě byl dětem představen pan ředitel PaedDr. Ladislav Grössl, který dětem poutavě vyprávěl příběhy některých studentů a děti tímto velmi zaujal. Následovala návštěva ICT učebny s panem Romanem Kocinou, kde si mohly děti vyzkoušet své znalosti při práci s interaktivní tabulí. Proběhla také prezentace školních sportovišť – posilovna, tělocvična, sauna a squash, které děti se studenty zdejší školy rády využily a při tom také živě diskutovali o možnostech volnočasových aktivit na škole. Děti byly po večeři ubytovány ve zdejším internátním zařízení, které hodnotily jako vkusně zařízené, kde mají studenti prostor ke klidnému studiu.
• 15. 5. 2010 – Děti odjely společně do Krásného Dvora, kde se seznámily s pracemi ve stájích, a to přímou ochutnávkou prací ve stájích, vedených panem Zdeňkem Čapským. Děti byly seznámeny s tím, jak studenti školy tráví volnočasové aktivity a co vše se zároveň tady přiučí ke svým studijním oborům, jako je obor „farmářské práce“, obor „podnikání v oborech zemědělství a lesního hospodářství“ a také obor „trávnikář“. Na závěr celé aktivity byl s dětmi veden workshop zaměřený k volbě povolání a byla zhodnocena celá akce modulu Job Step, která se dětem velmi líbila a byly spokojeny, že poznaly další druhy studijních oborů.
Modulu Job Step č. 3 se zúčastnilo celkem 13 dětí – z DD Chomutov 6 dětí (3 hoši, 3 dívky), z DD Vysoká Pec 7 dětí (4 hoši, 3 dívky).
Starší články